Śpij dobrze!

witamina c wzmacniająca odporność

A więc!
Na wstępie niech każdy się dowie, że sen jest bardzo istotny dla naszego organizmu, zarówno dla naszego samopoczucia jak i dla procesów, które zachodzą w organizmie podczas niego‼
Teraz bardziej kontrowersyjna część…

DŁUGOŚĆ SNU
Po sieci krążą teorie na temat snu, że ludzie „SUKCESU” śpią po 4-5 godzin na dobę i przez to mają więcej czasu na swój „rozwój osobisty” ? Ci ludzie głoszą, że człowiek jest w stanie przyzwyczaić organizm do konkretnej ilości snu przy czym normalnie funkcjonować. Powiem tak, w jakimś stopniu jest to prawda, ALE …
Z własnego doświadczenia wiem, że organizm człowieka potrafi przystosować się do prawie wszystkiego. Owszem, można spać po 4 godziny na dobe i czuć się „w miarę” dobrze, jednak podczas snu zachodzi w organizmie wiele procesów „stabilizujących” ludzki organizm, jak na przykład regeneracja.
To już jest pierwszy powód, którego czas nie przeskoczy, oczywiście dla ludzi mniej aktywnych fizycznie oraz stosunkowo mniej obciążonych psychicznie, czas tej regeneracji może być krótszy, z obserwacji jednak wiem, że ludziom tylko się wydaję, że się dobrze czują.
Taki mamy świat obecnie, gdzie ludzie pędzą i ciężko to przeskoczyć więc nie starajcie się przyzwyczajać organizmu do krótszego snu.
No dobra, ale to w takim razie ile⁉️
Niestety jest to sprawa indywidualna, jednak można określić ramy czasowe, które dotyczą prawie wszystkich.
Od 6h30min do 9h. 6 godzin i trzydzieści minut to taki minimum minimum, najlepiej celować w 7,5h do 8,5h w zależności od indywidualnych upodobań. Taki czas pozwoli przygotować wasz organizm do kolejnego dnia pełnego wyzwań.
Idziemy dalej…

JAKOŚĆ SNU
Równie bardzo istotna kwestia. Sławne powiedzonko głosi, że liczy się jakość, a nie ilość. W kwestii snu akurat się nie zgadzam, że jakość jest ważniejsza od ilości, ale na pewno jest ważna. Ludzie zasypiają teraz przy telewizorach, komputerach czy też smartfonach, co powoduje, że organizm sam do końca nie wie, czy już powinien odpoczywać i szykować się do snu, czy może jeszcze przyswajać jakieś informacje z zewnątrz, dodatkowo światło jakie generują te urządzenia, drażni nasze zmysły. Nie ukrywam, że sam lubie położyć się do spania słuchając jeszcze jakiś dokumentów czy wywiadów, ale wiem, że wtedy wydłuża się długość snu jaki mój organizm potrzebuje.
?️Także moi mili, jakość snu wpływa na ilość snu jaką potrzebujemy do jak najlepszego funkcjonowania.
Teraz bardziej indywidualna kwestia…

JEDZONKO
Tutaj sprawa nie jest tak oczywista. Wiadomo, że jedzenie mocno smażonych na jakiś zwykłych olejach raczej nie pomoże, ale w kwestii jedzenia wychodzi tyle badań co jakiś czas, że nie jest jasno ustalone co powinno się znaleźć w naszym ostatnim posiłku, ani kiedy powinien być.
Każdy musi sam się zastanowić nad swoimi makro składnikami, ale raczej pod względem regeneracji organizmu. Wiadomo tylko, że posiłki muszą być zjedzone. Jedni po ciężkim dniu treningowym uzupełnią węglowodany przed snem, innym będzie brakowało czegoś innego. Także najważniejsze to się nie objadać jakimś złym jedzeniem, a powinno być ok.

Reasumując, co zrobić by czuć się lepiej każdego poranku?
– Nie przyzwyczajać organizmu do snu poniżej 6 godzin
– Spać minimum 6 godzin i 30 minut, ale najlepiej zagospodarować ponad 7 godzin do nawet 9 na sen
– Gdy wiemy, że nasz sen nie będzie idealnie długi, postarać się zasnąć w ciszy bez drażniących świateł, ani dźwięków
– Unikać kiepskiej jakości jedzenia by nie męczyć dodatkowo naszego układu pokarmowego

Jak widzicie, nie jest tego dużo, a można zdecydowanie lepiej wejść w kolejne dni naszego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontakt

Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie pytania.

Edyta Gulkiewicz
Barocco Sp. z o.o.
mgr farm. Anna Kobylinska
ul. Saska 100 lok 4
03-914 Warszawa

Dział sprzedaży tel. 570 70 20 70 - wyłączny dystrybutor produktów MAG.

Oświadczam, że zapoznałem/am się z Polityką Prywatności oraz Regulaminem sklepu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych.